ASINFO - Карпати, Крим, Азов, Чорногорія.

Головна

Контакти:
тел. (+38097) 298-54-96
        (+38095) 86-34-999
info@asinfo.com.ua

Причерноморье

Палаци Одеси

Одеса зводилася за проектами найкращих європейських архітекторів. Найдорожчі та високоякісні матеріали були привезені до Одеси морем. Архітектори усієї Європи реалізовували свої мрії у проектах забудови міста. Саме тому в Одесі безліч унікальних Палаців, які мають кожен свою історію, не менш цікаву, аніж історії життя їхніх авторів.

Палац Воронцова
Одним із найцікавіших палаців Одеси є палац генерала – фельдмаршала Російської імперії Воронцова Михайла Семеновича.
Будівля була побудована на високій скелі, на місці турецької фортеці Єні Дунья стилі італійського відродження за проектом Боффо.
Невеликий за обсягом палац приваблює легкістю виконання кожного фасаду і, незважаючи на суттєві відмінності між ними, існує якась спільна нитка, що ніби обрамляє весь палац, що об'єднує окремі штрихи в загальне ціле. Слід зазначити художнє внутрішнє оздоблення палацу - цілий ряд мальовничих плафонів та гарних картин на стінах. Оформленням внутрішніх залів, розписом, мармуром камінів, кришталем люстр цей будинок міг би посперечатися з багатьма палацами, зведеними петербурзькими архітекторами.
Невід'ємною частиною палацового ансамблю є колонада, поставлена на високий східчастий цоколь на краю урвища. Десять пар колон утворюють легку дугу, надзвичайно ефектну з боку моря. Місце вибрано настільки вдало, що колонаду видно із різних частин міста.

Шахський палац
Неподалік Палацу Воронцових розташувався Шахський палац. Зведений над крутим урвищем, він вдало стилізований під середньовічний британський замок: неприступний вид вежі, стрілчасті арки.
У 1794 під керівництвом Ф. П. Деволана тут почали будувати будинок військового госпіталю. Проте зведене лише наполовину, воно було розібрано 1800 року. Але завидний будмайданчик над морем розбурхував уми одеських архітекторів. У другій половині ХІХ століття талановитий архітектор Ф. В. Гонсіоровський збудував на цьому місці палац польського магната Бржозовського. У своїй пластиці він повторював зразки ранньої англійської готики. Як зазначали ще сучасники. Він ніби служив якоюсь противагою, братом-близнюком Воронцовському палацу.
Назву "Шахський" і притаманний цьому імені особливий східний колорит палац набув у 1909 році. Тоді в Персії відбулася революція, в результаті іранського шаха Мохамеда Алі повалили з трону, і він утік до Одеси. Опальному шаху і здали в оренду гарний палац на приморському кручі.
Сьогодні у нововідбудованій будівлі Шахського розташований головний офіс одного з провідних банків південного регіону України - ВАТ "Морський транспортний банк".

Боффо – Палац графів Толстих
Архітектурний комплекс, якого включає будівлі самої графської садиби та будівлю картинної галереї.
Графська садиба - це 2-поверховий особняк, що складається з 12 кімнат. Була побудована в 1832 камер-юнкером Н. А. Хорватом, за проектом архітектора Боффо в стилі російського класицизму. У 70-х роках у садибі жив спадковий дворянин, граф М. М. Толстой.
Інтер'єри палацу, як і фасади, витримані у стилі класицизму. Вікна більшості кімнат звернені в сад, на східний бік горизонту, зокрема, Горіхова вітальня. На другому поверсі, так само як і на першому, у центрі будівлі овальна вітальня - Білий зал, центральний зал всього палацу. По інший бік Білого залу знаходиться Шовкова вітальня, що відрізняється красивим візерунком паркетної підлоги та шовковими дзеркалами стін.
У 1896-1897 роках було побудовано картинну галерею, спроектовану віденськими зодчими Ф. Фельнером та Г. Гельмером. Картинна галерея є 2-х поверховим корпусом з фасадом стилю бароко з багатою обробкою ліпними прикрасами. Високу якість та професіоналізм можна визначити по фасаду. Завдяки винятковій майстерні підробці бетону під різні породи каменю та надання їм різних фактурних властивостей, фасад ошатний та урочистий.
Висока виставкова зала картинної галереї відзначена на фасаді багатим декором із застосуванням мотиву ордерної аркади. Строго та урочисто вирішено інтер'єр самого виставкового залу. Спокійній зелені стіни відтінені дерев'яним карнизом, вишуканими на малюнку падугами, мармуровими колонами іонічного ордера.
З 1934 року у садибному комплексі знаходиться Будинок вчених. Нині тут діють 30 наукових товариств, секцій, клубів за інтересами. Проводяться міжнародні конгреси, конференції, симпозіуми з питань наукової діяльності.

Палац Новікова
Будівля була побудована в 1876 році за проектом відомого одеського архітектора Ф. Гонсіоровського для одного з найбільших представників промислово-комерційної еліти того часу - Олександра Яковича Новікова, онука знаменитого одеського купця першої гільдії Іллі Новікова, власника заснованої в 1876 році.
Палац органічно вписався в загальне планування вулиці і по праву увійшов до тих творів архітектури, які створюють неповторний вигляд міста.
В архітектурі двоповерхового будинку переважає дух стилізаторства. У разі - заснований на використанні форм пізнього ренесансу, з варіацією зразків і мотивів, почерпнутих з архітектурної спадщини Італії.
В даний час у будівлі, що є пам'яткою архітектури другої половини XIX століття, знаходиться Одеський історико-краєзнавчий музей.

Статистика
Copyright © 2002 - 2024 "ASINFO"
Материали та фото захищені авторським правом. Використання материалів без дозволу авторів заборонено.