ASINFO - Карпати, Крим, Азов, Чорногорія.

Головна

Контакти:
тел. (+38097) 298-54-96
        (+38095) 86-34-999
info@asinfo.com.ua

Карпати

Івана-Купала

Від Карпат та по всій СНД у ніч з 6 на 7 липня всі відзначають це містичне, загадкове, але водночас розгульне та веселе свято Івана Купала. У Карпатах на Івана Купала ще збереглися у деяких селах старі звичаї та традиції, хоча багато обрядів уже забули та перестали використовувати у святкуванні.

Іван Купала – дуже давнє свято. З днем Івана Купали народ пов'язував свої уявлення про неймовірні багатства природи. Люди чекали не лише багатого врожаю, а й ще більшої щедрості – успіху у пошуках захованих скарбів. Так народжувалися багато легенд. Найпоширеніша з них розповідає про те, що в день Івана Купали багато рослин набувають особливої цілющої сили. Головне місце займала папороть, яка цієї ночі, нібито, цвіте чудовим вогненним кольором, вказуючи на закопаний в цьому місці скарб. "Є трава папороті. Росте в лісах біля боліт, у мокрих місцях, у луках. А цвіте вона напередодні Іванова дня опівночі, одною годиною відцвітає, а цвіте точно вогонь горить".

Гостиницы, отели, коттеджи в Карпатах6 липня обов'язково милися у лазнях. Лазня - явище унікальне, тому що, крім утилітарної, вона мала і символічну, сакральну функцію. Безліч повір'їв та обрядів пов'язане з лазнею, та й рідкісне народне свято обходилося без неї. Поєднуючи в собі стихії вогню та води, лазня уособлювала прагнення очищення через вогонь і воду.

Головна особливість купальської ночі – вогнища, що очищають. Навколо них танцювали, через них стрибали: хто вдалий і вищий, той буде щасливішим. Вогонь очищає від поганої плоті та духу. На Івана Купалу через вогонь стрибає все село. У деяких місцях через купальський вогонь проганяли домашню худобу для захисту її від моря. У купальських вогнищах матері спалювали зняті з хворих дітей сорочки, щоб разом із цією білизною згоріли й самі хвороби. Молодь, підлітки, діти, настрибавшись через багаття, влаштовували гучні веселі ігри, бійки, біг наввипередки. Обов'язково грали у пальники.

Характерна прикмета Івана Купали - численні звичаї та перекази, пов'язані з рослинним світом. Трави і квіти, зібрані в Іванів день, висушують і зберігають їх, вважаючи більш цілющими, ніж зібрані в інший час. Ними обкурюють хворих, борються з нечистю, їх кидають у затоплену піч під час грози, щоб захистити будинок від удару блискавки, вживають їх і для розпалювання кохання чи навпаки.

Іван Купала належав до найшанованіших, найважливіших, найбільш розгульних свят у році, в ньому брало участь все село, причому традиція вимагала активного включення кожного в усі обряди, дійства, особливої поведінки, обов'язкового виконання та дотримання низки правил, заборон, звичаїв. Іванів день заповнений обрядами, що з водою. Вранці в Іванів день купатися – звичай всенародний.

Статистика
Copyright © 2002 - 2024 "ASINFO"
Материали та фото захищені авторським правом. Використання материалів без дозволу авторів заборонено.