ASINFO - Карпати, Крим, Азов, Чорногорія.

Головна

Контакти:
тел. (+38097) 298-54-96
        (+38095) 86-34-999
info@asinfo.com.ua

Карпати

Музей Романа Кумлика

Музей Кумлика. Верховина    Верховина - невелике гуцульське селище, розташоване високо в Карпатах, серед зелених полонин, дрімучих лісів та стрімких річок. Люди тут особливо привітні, веселі і саме у верховинському районі, як ніде у Карпатах, збереглася найбільша кількість традицій.

   Приватний музей Романа Кумлика знаходиться у центрі Верховини. Це невеликий двоповерховий будинок, дві великі кімнати якого відведені під експонати. Тут зібрано величезну кількість скрипок. Деякі були виготовлені ще за часів Австро-Угорської імперії, Польщі.

Гостиницы, отели, коттеджи в Карпатах

Велика кількість глиняного посуду, польського, австрійського, гуцульського. Деякі тарілки мають спеціальний шнурок для вішання на стіну. З такого посуду не їли, його використовували як прикрасу. Іноді вішали навіть поряд із іконами. Гуцульський посуд представлений у темних тонах, розписаний коричневими та зеленими візерунками. Коштують старовинні гасові та спиртові лампи та примуси. Деяким понад 100 років.

    Безліч різновидів сопілок - українських та зарубіжних. Є навіть латиноамериканська. Дудка (волинка) - мішок із козячої шкіри. Є великий ріг із дерева. А також трембіти, цимбали, яким вже понад 100 років.

    Трембіт виготовляється з дерева, завдовжки 3 метри. Суху колоду розрізають на 4 частини, одну частину обтісають, розрізають на дві частини. Внутрішню частину вирізують, складають обидві половинки разом та обмотують нитками, а потім березовою корою. При цьому клей не використовують - кора нагрівається, обмотується основа і потім при остиганні міцно охоплює дерев'яну трубу. Якщо трембіт ламається, кору можна повторно використати.

    Є також народний одяг із льону, взуття, кептарі, шкіряні ремені. Вузькі ремені використовувалися для прикраси, а широкі – для важких робіт. Гуцульська сокира - "бартка" - ніколи не використовувалася як зброя. За часів польської влади їх навіть забороняли точити. Сокири використовувалися як тростину, або як засіб для полегшення перенесення важких речей. Були повсякденні та святкові сокири. Усюди використовувалося різьблення по дереву. Основними малюнками були сонце, місяць, пшениця – релігійні символи.

    Також є кімната зі зброєю, літературою, картинами. Зброя польська, австрійська – пістолети, карабіни, рушниці. З літератури представлені книги з історії Гуцульщини, а також багато іншого як українського видання, так і російського.

    Як розповідає Роман, багато господарів не продають сімейних реліквій. Навіть якщо на музичних інструментах ніхто не грає, посуд ніхто не використовує – все дбайливо зберігається та передається нащадкам.

    Ще Роман розповідає про карпатські народні звичаї та обряди. Якщо хустка зав'язана назад, то жінка одружена. Якщо пір'я на кептарі хлопця праворуч – значить одружений. Кільця на той час не було, тому сімейний стан визначався по одязі. Поки хлопець не одружився, він ходив із сокирою. Після весілля батько забирав сокирку. Жінка ніколи не займається чоловічими справами. Якщо побачать сусіди, що жінка робить чоловічу роботу, і при цьому чоловік здоровий – про це доповідали сусіди, і після першої літургії священик його виховував. У той же час чоловік не мав виконувати жіночу роботу. Зараз на це вже звертається менше уваги, але старі все ж таки дотримуються правил. Весілля зазвичай грали кілька днів. У неділю після літургії молодих вінчали, щоби бачило все село. Після цього починалася стрілянина з рушниць, веселощі, застілля.

    Сам господар грає на всіх музичних інструментах та співає. Причому його репертуар досить широкий – гуцульські, українські мотиви, польські, австрійські вальси та багато іншого. Роман у молодості грав у Сімферополі у військовому оркестрі, а потім у 1976 році знову повернувся до Коврпатів, але вже до Верховини. Наразі бере участь у багатьох святах, фестивалях, що проводяться на Закарпатті, Прикарпатті та інших областях України і не тільки.

    Господар може розповісти багато цікавого, але час відвідування музею все ж таки обмежений. І за такий короткий відрізок часу складно дізнатися все про життя та звичаї гуцулів. Але Роман запрошує до свого музею ще й завжди радий новим та старим гостям. Будете в Карпатах, обов'язково загляньте!

Музей Кумлика. Верховина Музей Кумлика. Верховина Музей Кумлика. Верховина Музей Кумлика. Верховина

Текст: Александра Коробка
Фото: Алексей Сивожелезов
10.05.2006
info@asinfo.com.ua

Статистика
Copyright © 2002 - 2024 "ASINFO"
Материали та фото захищені авторським правом. Використання материалів без дозволу авторів заборонено.