ASINFO - Карпати, Крим, Азов, Чорногорія.

Головна

Контакти:
тел. (+38097) 298-54-96
        (+38095) 86-34-999
info@asinfo.com.ua

Карпати

Легенди Карпат

Як з'явились Карпати

Колись на нашій землі була величезна рівнина, кінця якої не було видно. Долина зеленіла шовковими травами, вічнозеленими ялинами та соснами, могутніми буками та ясенями, берестами та тополями, по долині текли струмки та річки, багаті дрібною та великою рибою. Володарем долини був велетень на ім'я Сілун. Коли йшов Силун, від його кроків земля здригалася. Розповідають, що Сілун був добрим господарем. Мав безліч всякої домашньої живності. Стада корів і бугаїв, отари овець, табуни коней, стада буйволів та свиней паслися на луках, бродили лісами. А птах! Тисячі качок і гусей плавали в ставках, багато курей кудахтали на фермах. Жив цей володар у чудовому палаці з білого мармуру, з високими шпилями, що сягали хмар. Палац був збудований на пагорбі, насипаному людськими руками. Було там стільки кімнат, що легко можна було заблукати. А в приміщенні - добра всякого нелічено! Вночі Силун спав у золотій колисці, застеленій дорогими килимами. А вдень звик відпочивати у срібному кріслі. На широкій долині слуги обробляли землю, хліб вирощували, доглядали за тваринами, птаха годували. Люди мучилися, від зорі до зорі працювали, багатство Силуна примножували. Слуги та служниці жили не в палаці, а далеко від нього, у дерев'яних зрубах та землянках. Не хотів господар, щоб у світлицях смерділо гноєм чи людським потом. Ні чоловіки, ні жінки, ні люди похилого віку, ні молодь не наважувалися залишати володіння Силуна і йти в пошуках кращої роботи. Мали жити і вмирати кріпаками. Серед прислуги працював у Силуна один парубок на ім'я Карп Дніпровський, який прийшов сюди з берегів Дніпра. Він пішов подорожувати ще у десятирічному віці: шукати щастя, оскільки батько помер, а мати жила бідно, і він хотів їй допомогти. Служив Карп рік, другий, п'ятий… Як і всі, косив траву, орав і сіяв пшеницю та овес, збирав хліб. Не лише за себе працював, а й іншим допомагав. Полюбили його усі. За чесність, справедливість, працьовитість. Карп ненавидів тих, що панові низько кланявся, аж до ніг. Тяжко йому було бачити, як Сілун усе забирає, а народ голодує

Гостиницы, отели, коттеджи в КарпатахКоли Карпові виповнилося 20 років, він вирішив повертатися додому. Був упевнений, що за чудову роботу пан йому заплатить, і він повернеться додому до матері не з порожніми руками. І лише про це й думав. Все думав, як із паном поговорити про розрахунок. Якось уночі він вийшов надвір. Проходив він повз будиночки і побачив випадково якусь тінь. Незабаром дізнався Силуна. Той вийшов подивитися, як худоба ночує, чи все гаразд. Карп подумав, що настав час поговорити з паном.
Коли Силун підійшов ближче, Карп дав себе знати кашлем.
- Навіщо ти тут, Карпе? - спитав Силун, дізнавшись хлопця. - Чи не дівчину виглядаєш?
- Ні, не дівчину, - відповідає Карп, - а вас, світлий пане. Потрібно з вами поговорити. Служив я вам чесно і довго, але треба повертатися додому, щоб мати живий застати. Плату за службу хочу попросити. Сілун спочатку подумав, що слуга жартує, бо ніхто ще не наважувався піти від нього. Та й плати ніхто не вимагав. Але Карп не думав відступати.
- Я чесно служив, світлий пане. І моя робота, я думаю, щось варте.
- Нікуди не підеш! - розлютився пан. - Я вже знаю, коли й куди мої слуги мають ходити.
- Я піду, пане! – наполягав Карп. - Тільки ще раз маю вам сказати, що моя робота щось варта. Це було вже нечуване нахабство, яким пан вибачити не міг.
- Туди, під землю я тебе відпущу! - розгнівався він, показуючи пальцем униз і насуваючись на хлопця. Там буде твоя оплата. Але хлопець не відступив на крок.
- За мою роботу, пане, доведеться платити, - ще раз нагадав, ніби не чуючи погроз пана. Ця відповідь ще більше розгнівала пана. Він скипів так, що очі кров'ю налилися, а з рота вогонь спалахнув. Схопив Карпа своїми сильними руками, підняв і вдарив їм об землю. Вдарив так, що яма утворилася. Але слуга підвівся на ноги і відчув у собі непереможну силу – це, мабуть, земля подарувала йому за те, що працював на ній. Схопив Карп Силуна, вдарив їм об землю, потім ще раз і ще. Не витримала земля тих ударів, розкололась. І опинився пан у підземній печері, до якої хотів загнати слугу. Але не зміг вибратися назовні - земля закрилася і неможливо було знайти жодної тріщини.
    Тоді Сілун застосував свою силу. Вдарив ногою у земну кору - вона вигнулась, але не відкрилася. Вдарив інший - вигнувся ще більше, але й це не допомогло. Пробував головою пробивати, плечима давити – марно. Але від його ударів на землі гора за горою утворилися, і що більше Силун бив, то вище піднімалися гори навколо. А найсильніше бив там, де Гуцульщина – там і гори найвищі. Вранці, коли прокинулися всі слуги і побачили, що сталося, дуже здивувалися. Навколо гори, а там, де був палац, нічого не залишилося. Раптом з-під землі вирвалася вода, наповнила прірву на місці колишнього палацу. Дивувалися люди, зібрали велику пораду, як жити далі. Вирішили в тому краю і лишитися. Озеро назвали Синевирським, бо було синє, як небо. А гори назвали на честь Карпа – Карпати. Люди зажили по-новому. Одні залишилися на рівнині, інші пішли у гори. Арали, сіяли, хліб вирощували, худобу доглядали. Навчилися ліси рубати, будинки будувати. Кажуть, що Сілун і тепер не вщух під землею, намагається вирватися назовні, але вже не викидає нові гори, оскільки старий став. І вже не вирватись йому на волю ніколи!

Ясіня

   Колись давно, там, де тепер розташоване селище Ясіня, були дрімучі ліси. Лише гірська стежка, що вела з Придністров'я до долини Тиси, перетинала ці місця. Вже понад чотириста років минуло відтоді, як стежкою йшов Іван Струк із далекого села Зеленого, з самого верхів'я Чорного Черемоша. Гнав овець у Закарпатті, у Мараморош-Сігет на ярмарок. Там він хотів вигідно сторгуватися із солотвинськими солекопами. На допомогу взяв він сім'ю. Потихеньку, зупиняючись на галявинах, щоб потрапити овець і самим поїсти, дійшли вони до Татарського перевалу, а потім спустилися в долину Тиси, дійшли до того місця, де до Тисчори – притоки Чорної Тиси – вливається Лазещина. Річку перейшли вбрід, на другому березі заночували, а вранці пішли далі.
   Але трапилося лихо. Вранці почався сніговий буран, несподівано для цього часу – справа була восени. Завірюха вила, снігом заносило так, що дихати не було чим. Далі йти було нерозумно, залишалося одне: перечекати негоду на місці. Так пройшов день, другий, а буран не вщухав. Бачить Струк - біда, отара з голоду пропаде, і люди з нею теж. І вирішив він залишити отару на місці, а самим повернутися. А як настала весна, вирішив Струк подивитися, що трапилося з отарою. Був упевнений - отара загинула чи вовки розтерзали. Сподівався зібрати щось із вовни. Як він здивувався, коли знайшов отару з приплодом. Щасливий Струк вирішив, що це знак долі і вирішив поселитися. Там, де були перші будинки, зростав ясеновий ліс. І Струк вирішив назвати село Ясіня. Це було там, де зараз центр селища. І зараз уздовж центральної вулиці ростуть старі Ясени. На згадку про себе Іван Струк збудував дерев'яну церкву, яка й досі стоїть над правим берегом Чорної Тиси. Вона і зараз називається його ім'ям – Струківська церква.

Гуслі

   Якось давно жила в селі Жденево одна дівчина - Даяла. Будинок, де вона жила, стояв на хребті, звідки було видно всі навколишні гори. Даяла була найкрасивішою дівчиною не лише у своєму селі, а й у сусідніх селах та містах. Струнка, гнучка, світловолоса. В очах відбивалося синє небо Карпат. Свататися до неї приїжджали звідусіль. Але на всі пропозиції вона відповідала відмовою чи жартами. Зрештою вона так запишалася, що вважала себе королевою.

   Жив у тому самому селі один хлопець Павло – син місцевого дяка. То був високий, дужий хлопець, чесний і довірливий. Він славився тим, що чудово грав на гуслях. Його часто запрошували на всілякі свята. Довго він домагався прихильності Даяли. Вона добре ставилася до нього, але прямої відповіді не давала. Напередодні масляної Павло не витримав, і прямо запропонував їй стати його дружиною. Даяла вирішила погратися з ним і сказала, що якщо він прийде до неї вночі і заграє на гуслях, вона вийде до нього. Він погодився, і тієї ж ночі взяв гуслі і пішов до неї із села прямо через ліс. Іти було недалеко, але був глибокий сніг, тому шлях мав нелегкий. Зайшовши в саму гущу лісу, він почув виття зграї вовків. Вони йшли за ним слідом, і Павлу довелося грати на гуслях усю дорогу, щоб відлякати їх. Нарешті дійшов до будинку, де жила Даяла і заграв. Довго він грав, але почув лише грубий і злий чоловічий голос – чого людям спати не даєш! І тут він зрозумів, що Даяла його обдурила. Від образи він пішов на вершину гори. Щойно дійшов він до вершини, сили його залишили, і він ліг і заснув. Так і знайшли його з гуслями на вершині люди за кілька днів. Вони зрозуміли, чому він зробив це і прокляли Даялу. Усі зреклися неї. Більше ніхто не ходив до неї свататися. Так прийшла старість. Даяла усамітнилася, почала ворожити. Більше ніхто не ходив до неї свататися. Так прийшла старість. Даяла усамітнилася, почала ворожити. Більше ніхто не ходив до неї свататися. Так прийшла старість. Даяла усамітнилася, почала ворожити.
Кажуть, що й зараз раз на рік вона ходить по горах і тужить за безцільно прожитими роками та своїм коханням. З того часу люди звуть вершину гори Пікуй Гуслямі.

Вічне кохання

   В одному селі мешкав хлопець, якого прозвали Прут. Якось він запрацював у горах і вирішив не йти додому, а заночувати просто в лісі. Знайшов він собі високу струнку ялинку і розташувався під нею. І наснився йому дивний сон - наче прийшла до нього гарна дівчина, вся в зеленому. Дівчина гладила його волоссям і співала пісню. Але тільки хлопець простягнув до неї руку, вона зникла. Прокинувся він, а довкола нікого. Помітив лише на гілці зелену стрічку. Запала дівчина йому в душу, і він вирішив її знайти. Наступного вечора він знову влаштувався під тією самою ялиною, але не спав. Вже стемніло, і він побачив, як з-під землі з'явилася та дівчина і пішла до того місця, де сховався Прут. Тільки-но підійшла вона до дерева, як хлопець вискочив і обійняв її. Він спитав, як її звуть. Вона спершу злякано дивилася на нього, але потім усміхнулася і сказала: - Говерла.
Після тієї ночі Прут уже майже не з'являвся вдома. Увесь час він проводив у горах. Вони покохали одне одного. Однак Говерла була дочкою гірського царя, тому не могла спуститися з гір до людей.
Як тільки батько дізнався про її кохання, він прокляв її. Не змогла вона далі жити без нього і стрибнула з високого урвища. Відразу зчинився страшний вітер, який руйнував усе на своєму шляху. Вранці знову засяяло сонце, і люди побачили, що на місці долини тепер величезна гора. Довго шукав Прут Говерлу. Побіг він на гору і почув її голос. Чи не повернувся він більше до людей.
І з того часу потекла вниз гірська річка, прокладаючи собі шлях між скелями. І прозвали люди річку Прутом, а гору Говерлою.

А ось інше продовження цієї легенди:

   …Полюбив Прут Говерлу. Це кохання було щирим, радісним для обох. Але Говерла була Донькою Царя Гор і не могла, просто не мала права любити хлопця. Але кохання не можна сховати від людських очей. Дізнався про це цар. Заборонив Говерлі виходити побачення до Пруту. Але сила кохання була вищою за заборону батька і Говерла потай утекла в гори до Прута. Але довідався Цар, розгнівався і сховав Говерлу. Вранці прокинулися люди й побачили серед гір нову вершину, вкриту снігом, мов білою шапкою. Це була Говерла, яку батько завдяки чарам перетворив на гірську вершину. Довго шукав Прут Говерлу, зустрів у горах старого діда. Той сказав йому: "Якщо хочеш бачитися з Говерлою, то треба йти на схід на вершину гори і гірська вершина знову стане твоєю коханою". І пішов Прут. Продирався крізь хащі, мочив ноги в гірських потоках. Ось і сонце сходить, а Прут не встигає зійти на вершину. Сів він під ялинку і гірко заплакав. Ось із цього місця, де він плакав, потекла вниз річка, яка віками обіймає гору. Гору назвали Говерла, а річку – Прут.


Синевир

   У далекі часи гори належали багатому графу, і люди працювали на нього: пасли овець та корів, рубали ліс. Граф мав красуню доньку Синь. Дівчину звали так тому, що очі її були синішими від самого неба.
   Одного разу граф узяв дочку із собою у гори. Поки граф перевіряв роботу лісорубів, доньку збирала на галявині квіти. Раптом вона почула звуки сопілки, і побачила, що на лузі сидить хлопець і грає. То був Вір - пастух. Помітивши дівчину, він перестав грати. Так вони познайомились.
Після цього дівчина стала часто приходить у гори до пастуха. Вони стали часто зустрічатися і покохали одне одного. Але батько дізнався про це та заборонив їм зустрічатися. Але не могли вони більше жити один без одного. І тоді граф наказав убити Віра. Люди графа зачекали на момент і скинули на нього камінь зі скелі.
Дізнавшись про це, Синь прибігла до того місця, обійняла камінь і заплакала. Довго вона плакала, доки на тому місці не утворилося озеро. Вода в озері синя і чиста, як очі Синь, а посередині видно верхівку того каменю.

Якщо ви знаєте цікаві легенди, надсилайте їх нам.

Статистика
Copyright © 2002 - 2024 "ASINFO"
Материали та фото захищені авторським правом. Використання материалів без дозволу авторів заборонено.